Изложба с 30 икони и 100 фотографии от България на Мирослав Вълев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
Групата „Цар Плъх“ представя първата си самостоятелна песен „Бог за ден“.
Песента, която излиза днес, показва новата посока на групата и отваря врата към следващата глава от тяхното музикално пътешествие, коментират от Projector Plus.
По думите им песента съчетава динамиката на модерния метъл и рок с мощни китарни рифове и интензивни синтезатори, създавайки уникален звук, който провокира слушателя не само на музикално, но и на емоционално ниво.
„Текстът се подиграва със съвременната култура на презадоволяване, поставяйки под въпрос ценностите и идеалите, които доминират ежедневието ни. В свят на изобилие, където все пак не спираме да търсим повече, „Цар Плъх“ предизвиква публиката да преосмисли кое е наистина важно“, посочват от Projector Plus.
На 21 септември Държавен куклен театър (ДКТ) – Видин ще изнесе две представления на спектакъла "Дядовата ръкавичка" в Нюрнберг, Германия. Това показва информация на фейсбук страницата на театъра.
Поканата за гостуването е на председателя на управителния съвет на българското училище „Златен век“ в немския град Стела Иванова.
Театърът ще зарадва българските деца от Нюрнберг, както и от съседните градове Регенсбург и Аусбург, които ще пристигнат в училището специално за представлението „Дядовата ръкавичка“.
Моноспектакълът е създаден по познатата народна приказка. Сценарият и режисурата са дело на Мая и Митко Димитрови. Сценографията и куклите са на Миглена Методиева и Георги Славков. Композитор е Петко Манчев. Участва актрисата Маргарита Костова.
През изминалото лято екипът на ДКТ – Видин реализира турнета в София и Бур
Певицата Тейлър Суифт направи триумфално завръщане с концерт в Лондон, съобщи АП.
В дует с британския певец Ед Шийрън Суифт изпълни хитовете Everything Has Changed и Endgame.
Деца, участващи в танцов клас по музика на Тейлър Суифт в Саутпорт, Северна Англия, бяха нападнати през юли. В резултат на атака с нож починаха три от тях. Впоследствие беше разкрит заговор за планирана терористична атака в Австрия, където полицията арестува трима ислямски екстремисти. Концертите на Суифт във Виена бяха отменени. Така концертът в четвъртък вечер на лондонския стадион "Уембли" изигра ролята на своеобразно завръщане на турнето Eras на европейската сцена.
Певицата благодари на 92-хилядната публика за присъствието предвид засилените мерки за сигурност. Пред ентусиазираните фенове Суифт изпълни над 40 песни от всички периоди на кариерата си.
Тейлър Суифт им
Два дни на музиката в киното организират от екипа на Хилда Казасян и Плевенска филхармония през октомври във Варна - на 21 октомври с концерт-спектакъла "Да послушаме кино" (с българска филмова музика) и на 22 октомври със спектакъла "Световното кино в музика" (с популярни мелодии от световните филмови ленти - "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин), съобщават организаторите на събитието от екипа на Казасян.
На сцената на варненския Фестивален и конгресен център освен солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров и Плевенска филхармония под диригентството на Борислав Йоцов, ще бъдат и едни от най-добрите български джазови музиканти: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет. За още по-силно въздействие на концертите ще има
Четири артефакта от Археологически музей – Созопол са предоставени за предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Както информирахме, четиринадесет музея от България с над 150 предмета ще участват в експозицията. Те представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата, която ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влиян
За Вълев изложбата е юбилейна, по повод неговата 60-годишнина. Иконописецът е възпитаник на Керамичното училище в Троян, в наши дни преименувано на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“. От там получава всестранна подготовка, която, по негови думи, му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.
„Аз съм завършил керамичното училище, но за мен керамиката остана на прага му. Минаха няколко години и имах нужда да се занимавам с нещо такова. Винаги ми е бил в главата, дори и в училище, някакъв образ на светец. Просто взех една дъска и с уменията, които имах от училище, нарисувах икона“, разказа той .
Вълев посочи, че използва технологията на Кирил Цонев - при когото много точно е описано абсолютно всичко за живописта, маслената живопис, рисуването на икони върху дъска, и спазва абсолютно точно написаното.
До момента Вълев има 11 самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.
Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и ЮАР.
Принц Хари и съпругата му Меган пристигат днес в Колумбия по покана на вицепрезидента Франсия Маркес, предаде Асошиейтед прес.
Те ще вземат участие в няколко събития, включително във форум срещу кибертормоза, съобщиха от канцеларията на колумбийския вицепрезидент.
Двойката, за която това е първо посещение в южноамериканската страна, ще участва в няколко събития в четвъртък и петък в столицата Богота, преди да отпътува за Картахена и Кали, в Карибския и Тихоокеанския басейн на Колумбия, където се очаква да бъде през уикенда.
В столицата Богота принц Хари и Меган ще посетят и училище, където ще "общуват директно с ученици, които изследват цифровия пейзаж и неговото въздействие върху обществото".
Двойката ще присъства и на форум за насърчаване на безопасна цифрова среда, организиран от вицепрезидентството на Колумбия в партньорство с фондац
С премиера на спектакъла “Масло от кипарис”, който за първи път се представя на театрална сцена, Драматичен театър „Гео Милев“ открива новия си творчески сезон. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, представена от културната институция.
Постановката ще бъде представена пред публика утре, 10 октомври, на сцената на Културен център „Стара Загора“.
Автор и режисьор на спектакъла е Орлин Дяков.
„Ще разкажем една история за това, че не трябва да забравяме мечтите си, че голямата, истинска и единствена любов е някъде там, зад ъгъла, и не се интересува от годините, от мястото и от миналото. Ще я разкажат един полицай, който е искал да стане балетист, една счетоводителка, която е мечтала за големите оперни сцени, един мъж, който най-накрая среща любовта, едно момче, което вместо лекар е станало търговец, една жена
„ХаХаХа ИмПро театър“ се завръща за трета поредна година с представления на открито в „ХаХаХа на пейка`24“ тази вечер в парка „Заимов“, съобщават от трупата.
Предстоят три импровизационни спектакъла със свободен достъп и на открито, на нестандартни локации. Естеството на импровизационния театър и създаването на истории на момента позволява на трупата да представи три различни спектакъла, които няма да бъдат повторени никога повече, разказват от екипа.
Всеки спектакъл ще бъде обявяван в деня на представянето му, а конкретната локация ще бъде изяснявана непосредствено преди започването, на принципа на флашмоб. Подробна информация за всяко представление ще може да бъде намерена в социалните мрежи и сайта на театъра в деня на събитието.
В представленията участват Ивайло Ро
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите почитатели с бурни аплодисменти.
"За мен и целия ми екип е невероятно удоволствие да бъдем във вашия град", каза Лили Иванова пред многобройната публика. Заедно с нея на сцената в Сандански тази вечер бяха музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орлин Цветанов (цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Росен Ватев (ударни,перкусии), Христо Михалков (бас китара), LaTiDa (бек вокали).
Сред зрителите на концерта бяха Елка Димитрова от Златоград и Магдалена Иванова от Пловдив. Те посещават Сандански специално, за да видят на живо легендата Лили Иванова. "Решихме да дойдем в град Сандански и да бъдем зрители на концерта на Лил
Картина, намерена от вехтошар в изба в Капри, Италия, преди повече от 60 години, може да се окаже творба на Пикасо, съобщи ДПА.
Десетилетия наред картината е висяла в евтина рамка на стена в дома на търговеца. Настоящите собственици са се допитали до експерти, които са им казали, че асиметричният портрет на жена е вероятно да се окаже творба на Пикасо.
Вестник "Ил Джорно" съобщава, че анализът на експертите от швейцарската фондация "Аркадия" показва, че подписът на Пикасо е автентичен.
Луиджи Ла Росо от Помпей е почиствал избеното помещение на вила в Капри през 1962 г., когато е открил навитата на руло картина. Той я е взел със себе си и я е окачил в дома си. Синът му Андреа е казал пред репортери, че майка му е мразила картината, намирала я е за "грозна" и е искала да я махне от стената в дома.
"Родителите ми бяха обикновени хора, не знаеха
Иконите в експозицията е подредил сам по стилове и школи. Голяма част от изображенията на светци рисува по поръчка, но признава, че най-много обича да прави копия на икони от Самоковската и Банската школи.
„Банските и Самоковските майстори, заедно с търговците от тези краища, са пътували до Мюнхен и Виена, учили са рисуване и са били невероятни художници“, посочи той. В изложбата могат да бъдат видени и копия на последните четири икони, рисувани от Захари Зограф, които и до ден днешен са изложени в българския конак в Кареа, столицата на Света гора, разказа Вълев.
Сред изображенията, които предизвикват най-голям интерес у посетителите, е копие на една от трите чудотворни икони в българския манастир „Св. Георги Зограф“. Това е т.нар. Аравийска икона, което по чудотворен начин е изчезнала от територията на днешен Израел, където е роден Свети Георги, и се е появила на една дъска в манастира. Тя се изнася за литийно шествие на храмовия празник на манастира и се пренася на около километър до параклиса „Св. Георги“, разказа иконописецът.
За Мирослав Вълев изписването на икони е призвание и се надява, че ще има още време за напред, за да нарисува още много.
Фотосите, включени в изложбата, са запечатали предимно красотата на българските планини – Пирин, Рила, Стара планина, но и на старите български къщи и Черноморието. Разказва, че страстта по фотографията се заражда още в детските му години и впоследствие успешно се комбинира с любовта към пътешествията.
Изложбата ще остане в Галерия „Серякова къща“ до 8 октомври.